Pisałam już o tym, że rok temu na Dzień Dziecka została podarowana mi maszyna do szycia. Pisałam też, że według mnie jest to model idealny dla początkujących, który wystarcza moim potrzebom całkowicie. Poniżej przeczytacie, jak używać swoją pierwszą maszynę do szycia oraz dowiecie się wszystkich niezbędnych rzeczy aby początki były przyjemniejsze.

maszyna do szycia

moja maszyna

Jest to model Łucznik Zofia 2015. Więcej informacji technicznych o maszynie znajdziecie na stronie producenta.

Tutaj zamieszczam zdjęcie spisu ściegów Zofii:

spis ściegów

Przygotujcie się na to, że pomimo, że niektóre ściegi wyglądają super, generalnie będziecie używać na początku tylko 2, mianowicie ściegu prostego i zygzakowatego.

Ściegiem prostym zszywamy kawałki materiału, zaś zygzakowatym obszywamy brzegi, żeby zapobiec strzępieniu się tkaniny. Zamiast ściegiem zygzakowatego możecie użyć ściegu overlockowego, który jednoczenie szyje i obrębia.

Dla rozruszania polecam wziąć niepotrzebne kawałki tkaniny i wypróbować omówione już ściegi łącznie ze ściegami dekoracyjnymi.

akcesoria do szycia

Jest też kilka narzędzi, w które musicie się zaopatrzyć zanim zaczniecie swoją przygodę z szyciem.

Potrzebne Wam będą oczywiście nici. Pamiętajcie, że nić powinna być w takim samym lub bardzo zbliżonym kolorze do materiału, którego używamy, chyba że chcemy nadać ubraniu/rzeczy oryginalne, rzucające się w oczy wykończenie.

nitki

Kolejnym bardzo ważnym narzędziem są nożyczki. Ważne jest, abyście kupiły nożyczki przeznaczone do szycia tkanin i NIE UŻYWAŁY ich do cięcia innych rzeczy, na przykład papieru, gdyż wtedy szybko się tępią i nie przestają nadawać się do cięcia materiału.

przyrządy do szycia

Na zdjęciu widzicie także centymetr krawiecki. Powinien on mieć na końcu dziurkę, dzięki której, gdy zajdzie potrzeba, będziecie mogły odrysować bezpośrednio na materiale łuk lub koło, nie przygotowując wcześniej wykroju.

Do rysowania czegokolwiek na materiale najlepiej używać mydełka krawieckiego (na zdjęciu) lub markera krawieckiego. Oba materiały pozostawiają łatwo zmywalne ślady, które nie niszczą tkanin.

Niezbędne też okażą się szpilki, którymi będziemy spinać dwa kawałki materiału tak, aby podczas ich zszywania nie przesuwały się.

Idealnym rozwiązaniem dla początkujących będzie użycie żelazka. Po pierwsze, materiał, który wykorzystujemy do szycia nie może być zgnieciony, po drugie, warto przyprasowywać zgięcia tkaniny, żeby nie odginała się podczas szycia.

Małe nożyczki kosmetyczne są pomocne podczas samego procesu szycia, gdy musimy odciąć niepotrzebne nitki.

Jak używać maszyny do szycia, dowiecie się z poniższego filmu. Na filmiku pokazane jest, jak zakładać nitkę, gdzie znajduje się bębenek, stopka, jak zmieniać ściegi i wiele innych przydatnych rzeczy.

Film o szyciu na maszynie

Moja jedna uwaga dotyczy szycia wstecz. Za każdym razem, gdy zaczynacie i kończycie szyć należy wykonać kilka ściegów wstecz, aby zapobiec pruciu się nitki.

Mam nadzieję, że wytłumaczyłam Wam w dość przejrzysty sposób, jak używać maszyny do podstawowego szycia 🙂

Asia

Dodaj komentarz