Niedopieczone ciasto? Sprawdź, jak tego uniknąć
Zakalec i sernik
Sernik to jedno z ciast, które Polacy wprost uwielbiają. Jest lekki, słodki ale nie mdły i można przyrządzić go na co najmniej kilka sposobów. Co jednak zrobić, gdy zamiast pysznego sernika powstaje niedopieczone ciasto? Zakalec w serniku to nic przyjemnego. Dobra wiadomość jest taka, iż w niektórych przypadkach można uratować nieudany wypiek. Jeśli tylko część ciasta jest zakalcem, wystarczy ją po prostu odkroić i wyrzucić do kosza. Resztę ciasta można wówczas pokroić na kawałki i spożyć. Pamiętaj, aby nie jeść niedopieczonej części. Może się to skończyć nieprzyjemnościami ze strony układu trawiennego. Szczególnie osoby z wrażliwym żołądkiem nie powinny smakować zakalca.
Dlaczego ciasto jest niedopieczone?
Najczęstsze przyczyny zakalca to:
- Niewłaściwy przepis – jeśli czegoś w nim brakuje, proporcje są złe lub występują jakiekolwiek inne nieprawidłowości, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zamiast pysznego ciasta wyjdzie niejadalny zakalec. Warto więc dokładnie czytać przepisy i czerpać je z zaufanych źródeł. Dobry przepis to gwarancja sukcesu.
- Niewłaściwa temperatura składników – to jeden z najczęstszych sposobów powstawania zakalca. Przed przystąpieniem do realizacji przepisu, warto wyjąć wszystkie potrzebne składniki z lodówki.
- Niepoprawna technika mieszania – składniki należy mieszać delikatnie. Nie warto także przesadzać z czasem. Mieszaj składniki do momentu, w którym wszystkie się dobrze połączą.
- Niewłaściwe używanie piekarnika – aby ciasto zostało dobrze wypieczone, musi być wstawione do dobrze rozgrzanego piekarnika. Wstawienie ciasta do zimnego piekarnika to duże prawdopodobieństwo otrzymania zakalca.
- Nieodpowiednio ubita piana z białek – to także ma ogromne znaczenie. Warto więc ubić pianę z białek starannie.
- Środki spulchniające – jeśli są przeterminowane, zamiast smacznego sernika możesz otrzymać surowe ciasto. Przed użyciem środków spulchniających sprawdź więc, jaka jest data ich ważności.
Jeśli będziesz unikać powyższych błędów, prawdopodobieństwo uzyskania zakalca jest naprawdę niskie..