Wołowina po chińsku
Popularna chińszczyzna to jedno z naszych ulubionych dań. Kuchnia chińska już od wielu lat cieszy się w kraju nad Wisłą niesłabnącą popularnością. Lubimy zamawiać chińskie dania gdy wybieramy się na lunch, spotkanie ze znajomymi lub kolację z rodziną. Świadczy o tym ogromna ilość klientów, którzy odwiedzają restauracje serwujące tego rodzaju potrawy. Chińskie knajpki – te dla klientów z cieńszym portfelem – jak i bardziej ekskluzywne restauracje pojawiają się nie tylko w największych miastach lecz również w mniejszych miejscowościach.
Menu tego typu miejsc jest najczęściej bardzo bogate i różnorodne, możemy wybierać spośród licznych przystawek, przekąsek, zup i dam głównych. Bardzo popularne są sajgonki, aromatyczne zupy, na uznanie zasługują także chrupiące gorące półmiski z bogatym wyborem mięs. W ofercie chińskich restauracji coś dla siebie znajdą również wegetarianie. Nie możemy mówić o jednej chińskiej kuchni ponieważ różni się ona w zależności od regionu jednak łatwo wskazać również klasyczne dania, które są wspólne dla całego kraju i chińskiej kultury. Tak też jest z wołowiną po chińsku, którą możemy przygotować w domu. Jest to szczególnie przydatne w czasie gdy restauracje są zamknięte ale przecież wiele dań możemy przygotować sami.
Składniki
Do przyrządzenia tego dania będziemy potrzebować
- pół kg polędwicy wołowej,
- pół cukinii,
- pół czerwonej papryki,
- dużą cebulę,
- puszkę kiełków fasoli mung,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 3-6 łyżek sosu sojowego,
- łyżeczkę posiekanej trawy cytrynowej,
- olej ,
- pieprz i sól do smaku.
- możemy też dodać, wedle upodobania, łyżeczkę pasty curry (to raczej dla miłośników ostrzejszych smaków).
Powinniśmy też być przygotowani w wok ale jeśli go nie mamy, to wystarczy nam zwykła duża, głęboka patelnia.
Przygotowanie
Zaczynamy od pokrojenia na paseczki mięsa, przeciskamy przez praskę czosnek i doprawiamy nim pokrojone mięso. Dodajemy również 3 łyżeczki sosu sojowego i pieprz (ok. ćwierć łyżeczki), możemy też dodać pastę curry. Wszystko musimy wymieszać i odstawić do lodówki. W tym czasie kroimy pozostałe składniki: cukinię i paprykę w paseczki, cebulę w piórka.
W woku (głębokiej patelni) rozgrzewamy 2 łyżki oleju, wrzucamy paprykę i smażymy 2-3 minuty na mocnym ogniu. W ten sam sposób postępujemy później z cukinią, cebulą i kiełkami fasoli mung. Później przesmażamy mięso.
Gdy to zrobimy, wrzucamy ponownie wszystkie składniki do woka (na patelnię) i smażymy ponownie 3-5 minut. Dzięki temu składniki przejdą własnym smakiem. Następnie doprawiamy do smaku sosem sojowym, pieprzem i posiekaną trawą cytrynową. Jeśli lubimy bardziej pikantne dania, możemy dodać jeszcze odrobinę pasty curry.