Maszyna do szycia dla początkujących – na co zwrócić uwagę

Powrót mody na samodzielne szycie !

Ostatnimi czasy bardzo popularne staje się samodzielne szycie odzieży oraz przedmiotów codziennego użytku. Kobiety stawiające na oryginalność i nieszablonowość próbują we własnym zakresie wykonać stroje oraz ozdoby. Najczęściej zaczynają od szycia ręcznego, kiedy jednak ta pasja je wciągnie chętnie zakupiłyby maszynę do szycia. Jest to bardzo przydatny sprzęt w gospodarstwie domowym, ponieważ oprócz niewątpliwych zalet takich jak rozwijanie naszego hobby pozwala także zaoszczędzić pieniądze przy naprawach odzieży i akcesoriów, jak również może stać się początkiem “małej manufaktury” wytwarzającej przedmioty na sprzedaż. Tak czy siak wybór odpowiedniej maszyny do szycia dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w krawiectwie jest jest zadaniem niełatwym i wartym dokładnego przemyślenia.

Wybór pierwszej maszyny do szycia

Sklepy ze sprzętem AGD oferują nam wiele różnych modeli maszyn, w specjalistycznych sklepach w internecie ten wybór jest jeszcze większy. Blogi oraz fora internetowe pękają w szwach od opinii na temat poszczególnych modeli maszyn a my – czytając te artykuły – mamy wrażenie, że im więcej dostajemy informacji, tym mniej wiemy. Powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do jakich prac będzie nam potrzebna maszyna, jakie powinna mieć opcje, jak często będziemy jej używać i jaki stopień zaawansowania urządzenia będzie dla nas odpowiedni. Niebagatelną rolę odgrywają także koszty, ponieważ ceny maszyn rozpoczynają się już od kilkuset złotych za najprostszy model aż do kilku tysięcy za najbardziej zaawansowany. Warto zastanowić się, czy poradzimy sobie ze skomplikowaną, naszpikowaną elektroniką maszyną (np. sterowaną komputerowo), czy jednak powinniśmy wybrać jeden z popularniejszych, użytkowanych od lat modeli typu mechanicznego.
Zastanówmy się, do czego będziemy używać maszyny. Jeżeli zależy nam na drobnych, ale wymagających precyzji i ozdabiania pracach krawieckich, np. szycie ubranek dla małych dzieci lub odzieży dla lalek, wtedy powinniśmy zainwestować w maszynę posiadającą duży wybór ozdobnych ściegów. W innym przypadku będzie nam przydatny jedynie ścieg prosty i zygzakowy, ewentualnie owerlokowy do obrzucania ściegów. Dobrze, jeśli maszyna posiada ścieg do zszywania dzianin, tkanin elastycznych – lecz jeśli go nie ma to podobną funkcję pełnić będzie także ścieg zygzakowy.
Nasza pierwsza maszyna winna posiadać wymienne stopki, które zmienia się wraz z rodzajem tkaniny. Są stopki do wszywania zamków krytych lub na przykład do podwijania brzegów tkaniny. Te właśnie są najbardziej popularne, większy wybór nie będzie nam raczej potrzebny.

 

Dobrze jest, gdy maszyna posiada zróżnicowaną, regulowaną gęstość szwów. Pozwoli to na indywidualne dopasowanie szwów do używanej przez nas tkaniny oraz grubości nici.
Przydatne bywa rozsuwane ramię maszyny, dzięki któremu zmniejsza się pole szycia i łatwiej daje się wykonywać prace takie jak wszywanie rękawów lub zszywanie niewielkich elementów.
Warto przed zakupem zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych modeli. Nie rzucajmy się bez namysłu na pierwszy lepszy egzemplarz niewiadomej marki na wyprzedaży w supermarkecie – maszyna jest jednak dość skomplikowanym i łatwym do popsucia urządzeniem i może się zdarzyć, że sporo czasu będzie spędzała w serwisie… Dobrze jest zakupić maszynę znanej marki, która oferuje gwarancję oraz serwis.
Istotną sprawą jest możliwość szycia wstecz – dzięki tej opcji można mocniej, pewniej zakończyć nasz szew,