Barista – zawód idealny?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia, czy nawet w szczególności poranka bez kubka gorącej i aromatycznej kawy. Wielu też uwielbia pić kawę w kawiarniach, gdzie podawana jest zwykle wysokiej jakości kawa, parzona przez doświadczonych baristów. Czym jednak dokładnie zajmują się bariści i w jaki sposób można zostać jednym z nich?

Kim tak właściwie jest barista?

Barista jest osobą, która tak jak już wcześniej wspomniano, zajmuje się na co dzień przygotowaniem i parzeniem kawy. Dobry barista powinien wykazać się dużą wiedzą na temat samej kawy, zwłaszcza konkretnie takiej, jaką w danym miejscu podaje na co dzień, na przykład kawa Fonte. Dodatkowo powinien też mieć wiedzę na temat jej gatunków oraz technik jej przygotowywania, a nawet ozdabiania, korzystając przy tym oczywiście ze specjalistycznych sprzętów oraz akcesoriów. Dobry barista powinien odznaczać się również wysoką kulturą podczas obsługi klientów, powinien potrafić doradzić klientom, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej kawy, a co więcej, powinien on podchodzić do swojej pracy z pasją. Oczywiście każdy z nas jest w stanie nawet w niedługim czasie nauczyć się obsługi ekspresu do kawy i jej przygotowania, lecz wcale nie jest tak łatwo być świetnie znającym się na rzeczy baristą. Taki barista często posiada bardzo rozległą wiedzę oraz umiejętności przygotowywania kawy na wiele różnych sposobów.

Jak zostać baristą?

Można powiedzieć, iż zawód baristy jest zawodem typowo praktycznym, gdyż jego praca polega głównie na parzeniu kawy, aczkolwiek jak już podano wyżej, dobry barista powinien po prostu znać się na kawie, co za tym idzie, powinien także doradzać klientom, stąd też nie jest to jednak typowo praktyczny zawód, gdyż teoria jest w nim również bardzo ważna. Zastanawiając się, jak zostać baristą, warto wiedzieć, iż zarówno teorii, jak i praktyki możemy nauczyć się na kursach i szkoleniach baristycznych. Zwykle obejmują one kilkanaście godzin nauki. Na takim kursie początkujący barista powinien nauczyć się przede wszystkim tego, w jaki sposób należy przygotowywać kawę, na przykład jak dobrać odpowiednią temperaturę oraz czas parzenia. Dodatkowo kurs baristyczny uczy również, jak chociażby dopasowywać filiżanki do różnego rodzaju kaw, jakie dodatki można do kaw dodawać, czy także nawet pielęgnacji oraz konserwacji ekspresów i innych akcesoriów.

By zostać baristą, taki kurs nie jest potrzebny. Można na przykład zatrudnić się w jakiejś kawiarni i uczyć się bezpośrednio od współpracowników. W ten sposób jednak nie nabędziemy sporo wiedzy teoretycznej, a zostaniemy po prostu w sposób praktyczny, zapewne też w jak najkrótszym czasie, przygotowani do pracy z ekspresem do kawy. Swoją wiedzę można jednak wtedy pogłębiać na własną rękę. Z całą pewnością kurs baristyczny zdecydowanie lepiej przygotuje do takiej pracy, zwłaszcza jeśli pasjonuje nas ona i chcemy wykonywać ją jak najlepiej. Bez względu na to, którą ścieżkę wybierzemy, zawsze potrzebna jest ogromna ilość praktyki. Pracując w kawiarni od początku, zyskujemy tę przewagę, iż tak właściwie każdego dnia w pracy mamy możliwość ćwiczenia i rozwijania swoich umiejętności. Umiejętności praktyczne nabywać możemy także samodzielnie w domu, o ile oczywiście posiadamy odpowiedni sprzęt, a także wysoko jakościową kawę, taką jak chociażby kawa Fonte.