Pachnące woreczki do szafy DIY

Idealny zapach w szafie

Na pewno każda z nas zwraca uwagę na to jaki zapach unosi się w jej szafie. Większość osób czuje się lepiej, gdy ich ubrania pięknie pachną. Jednak nie zawsze ubieramy je od razu po praniu, schowane do szafy ubrania przesiąkają jej zapachem, dlatego warto wykorzystać rozwiązania, które poprawią zapach unoszący się w niej. Oczywiście możemy zakupić gotowe preparaty dostępne w drogeriach, jednak większą satysfakcję możemy osiągnąć samodzielnie przygotowując woreczki zapachowe do szafy. Wykonanie takich woreczków jest bardzo proste i każda z was poradzi sobie z tym zadaniem znakomicie. My podpowiemy wam jakie kroki wykonać, aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Woreczki do szafy – DIY

Pierwszym etapem naszej pracy będzie przygotowanie materiałowych woreczków, do których będziemy mogli wrzucić nasze zapachowe mieszkanki. Najważniejsze jest to z jakiego materiału wykonamy nasze woreczki – powinien być to materiał łatwo przepuszczający powietrze czyli bawełna lub len. Do wykonania woreczków możesz wykorzystać stare ubrania lub skarpetki – oczywiście wcześniej wyprane i wyczyszczone. Jeśli nie posiadasz jednak umiejętności szycia możesz zakupić gotowe woreczki – ich cena będzie wynosić dosłownie kilka złotych, a będą one służyły Ci przez wiele lat.

Kolejnym etapem, którym musisz się zająć jest przygotowanie ziół i kwiatów, które umieścisz w woreczkach. Istnieje wiele połączeń kwiatowych, z których możesz skorzystać. Według nas najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne ususzenie kwiatów lub ziół. W tym celu warto wybrać się na łąkę lub pola kwiatowe i zerwać kilka kwiatów lawendy, zebrać igły sosny lub wykorzystać rosnące w ogrodzie przyprawy takie jak oregano lub bazylia. Jeśli nie masz dostępu do roślin naturalnie rozwijających się w naszym środowisku możesz zdecydować się na zakup kwiatów róży i wykorzystać ich płatki do tworzenia twoich woreczków zapachowych. Jeśli uda Ci się już zebrać odpowiednią ilość roślinnych materiałów musisz przygotować je do osuszenia. Zebrane przez nas rośliny powinniśmy rozłożyć na papierowym ręczniku w suchym i chłodnym miejscu – dzięki temu odparują one z wody nie tracąc swoich walorów zapachowych. Szybszym i prostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie starej herbaty liściastej nasączonej olejkami zapachowymi – ważne jest to, aby liście herbaty stały się mokre od olejku – przygotowaną w ten sposób mieszankę należy zamknąć szczelnie na kilka godzin.

Wybór zapachów

Jeśli chodzi o wybór zapachów oraz mieszanek ziół, które stworzycie panuje tu ogromna dowolność. Wszystko zależy od twoich upodobań, jak i wyobraźni. Warto pamiętać o tym, że zapach lawendy będzie świetny w walce z molami, dlatego bardzo wiele osób wybiera go w trakcie tworzenia woreczków zapachowych przeznaczonych właśnie do szaf. Wybierając, który zapach będzie najlepszy warto zastanowić się nad tym, w której części garderoby go umieścimy – dzięki temu będziemy mogli dopasować go do naszych skojarzeń z daną częścią ubioru. Utworzone w ten sposób woreczki możemy wykorzystać również w samochodzie, dzięki czemu uzyskamy w nim piękny zapach w naturalny sposób.

Jak zamocować woreczek zapachowy

Woreczki zapachowe wykonane własnoręcznie są bardzo funkcjonalne. Możecie po prostu położyć je na półce z ubraniami lub doczepić do nich sznureczki i zawiesić je w swojej szafie. Tu również pozostawiamy wam dowolność – możecie dostosować wasze woreczki zapachowa do waszych potrzeb – dzięki temu będziecie odczuwać jeszcze większą satysfakcję.